
AIŠKUS TIKSLAS – KODĖL SPORTUOJATE?
Be aiškaus tikslo ilgalaikė motyvacija blėsta. Svarbu suprasti, kodėl norite sportuoti. Ar tai – Noras numesti svorio? Geresnė sveikata? Didesnis pasitikėjimas savimi? Geresnė fizinė forma? Stipresnė psichologinė būsena?
Kaip tai pritaikyti praktiškai?
Užsirašykite savo tikslą (pvz. noriu numesti 5 kg, kad jausčiausi lengvesnis ir energingesnis). Vizualizuokite – įsivaizduokite, kaip jausitės pasiekę savo tikslą. Prisekite priminimą – užsirašykite tikslą ant šaldytuvo ar telefono ekrane.
SUSIKURKITE ĮPROČIUS – DISCIPLINA SVARBIAU UŽ MOTYVACIJĄ
Daugelis laukia „motyvacijos bangos“, tačiau stipriausi rezultatai ateina per įpročius. Jei sportas taps įpročiu, nereikės kiekvieną kartą savęs įkalbinėti.
Kaip tai pritaikyti praktiškai?
Nusistatykite fiksuotą sporto laiką. Pvz. jei žinote, kad sportuosite kiekvieną pirmadienį, trečiadienį ir penktadienį 18:00, nebekils klausimų „sportuoti ar ne?“. Sudarykite treniruotės planą – iš anksto žinokite, ką veiksite treniruotėje, kad nereikėtų sukti galvos. Pasiruoškite iš vakaro – sudėkite sporto drabužius į krepšį arba padėkite šalia durų, kad ryte būtų lengviau išjudėti.
MOTYVUOJANČIOS TRENIRUOTĖS – RASKITE, KAS PATINKA
Jei sportas atrodo nuobodus, ilgai to nedarysite. Ieškokite, kas JUMS patinka.
Kaip tai pritaikyti praktiškai?
Jei nemėgstate bėgimo, išbandykite šokius, tenisą, bokso treniruotes ar plaukimą. Jei sporto salė vargina, išbandykite treniruotes su savo kūno svoriu namuose. Jei trūksta motyvacijos, prisijunkite prie grupinių treniruočių – drauge sportuoti lengviau ir smagiau.
PROGRESO SEKIMAS – MATYKITE SAVO PASIEKIMUS
Žmonės labiausiai motyvuojasi matydami, kad juda į priekį.
Kaip tai pritaikyti praktiškai? Fiksuokite savo rezultatus – svorį, matmenis, jėgos progresą, nubėgtą atstumą. Naudokite programėles/platformas: Strava (bėgimui, dviračiui), MyFitnessPal (mitybai ir kalorijų stebėjimui), Stillfit platforma (treniruotėms bet kurioje jūsų pasirinktoje vietoje). Fotografuokite save kas mėnesį – pamatysite pokyčius ir tai suteiks papildomos motyvacijos.
MOTYVACIJA PER APLINKĄ – KAS JUS ĮKVEPIA?
Aplinka daro didelę įtaką. Jei jus supa sportuojantys žmonės, patys lengviau išlaikysite įprotį.
Kaip tai pritaikyti praktiškai? Sportuokite su draugu arba treneriu – sunkiau praleisti treniruotę, kai kažkas jūsų laukia. Sekite sportininkus socialiniuose tinkluose – stebėdami kitų progresą, patys norėsite veikti. Klausykitės motyvuojančių tinklalaidžių ar garso knygų treniruotės metu.
APDOVANOKITE SAVE – IŠMOKITE MĖGAUTIS PROCESU
Maži apdovanojimai stiprina motyvaciją ir leidžia mėgautis sportu.
Kaip tai pritaikyti praktiškai? Nusistatykite atlygį už pasiektą etapą – nauji sportiniai bateliai, masažas ar laisvadienis. Po treniruotės darykite kažką malonaus – pasimėgaukite baltyminiu kokteiliu, eikite į pirtį ar tiesiog pasidžiaukite savo pastangomis.
VISADA PRISIMINKITE, KODĖL PRADĖJOTE
Dienomis, kai trūksta motyvacijos, prisiminkite savo priežastį.
Kaip tai pritaikyti praktiškai? Rašykite dienoraštį – kas jus paskatino sportuoti, kaip jaučiatės po treniruočių. Turėkite priminimus – ar tai būtų jūsų sena nuotrauka, ar citata ant šaldytuvo. Pasakykite sau: „Aš pradėjau, nes noriu jaustis geriau, ir kiekviena treniruotė mane prie to priartina.“
IŠVADA
Jei sugebėsite iš sporto padaryti įprotį ir rasite tai, kas jus „veža“, nereikės kasdien savęs įkalbinėti. Pradėkite nuo mažų žingsnių ir nepamirškite, kad reguliari veikla visada duoda rezultatą.
ŠALTINIS
Iš įvairių viešų šaltinių surinkta ir apibendrinta trenerio Egidijaus informacija.