Image Alt

STILL FIT

Ledinės vonios pastaruoju metu išpopuliarėjo – jos reklamuojamos kaip priemonė greitesniam atsistatymui, uždegimo mažinimui ir net psichologiniam atsparumui stiprinti. Sportininkai, „saviugdos“ entuziastai ir net atsitiktiniai sporto salės lankytojai neria į ledinį vandenį, tikėdamiesi išgauti visas tariamas šalto vandens naudas.

Bet ar šaltos vonios iš tikrųjų pagerina sveikatos rodiklius, ar tai tiesiog dar viena pervertinta fitneso mada, pagardinta placebo efektu?

Piñero (2024) metaanalizė apie šaltas vonias ir raumenų augimą parodė, kad reguliarus šaltas vandens naudojimas po treniruotės gali stabdyti hipertrofiją, mažindamas baltymų sintezę ir satelitinių ląstelių aktyvumą, kurie abu yra būtini raumenų adaptacijai ir augimui.

Taip pat neseniai pasirodė sisteminė apžvalga ir metaanalizė, kurią atliko Cain ir kt. (2025), nagrinėjusi šalto vandens poveikį sveikatai ir savijautai. Apžvalga apėmė 11 tyrimų su daugiau nei 3000 dalyvių. Tyrėjai nustatė, kad šaltas vanduo iškart padidina kūno uždegiminius procesus, taip pat nustatė, kad gali padėti sumažinti stresą iki 12 valandų po šalto vandens procedūrų. Ilgalaikio poveikio imuninei sistemai, nuotaikai ar medžiagų apykaitai nebuvo nustatyta.

Net ir kalbant apie išsamesnes, tariamai sveikatą gerinančias metodikas, kurios apima šaltį, pavyzdžiui, Wim Hof metodą, rezultatai yra gerokai mažiau įspūdingi nei teigia daugelis.

Ketelhut ir kt. (2023) atliktas tyrimas siekė įvertinti, ar 15 dienų Wim Hof metodikos taikymas (kuri apima kvėpavimo pratimus, meditaciją ir šalto vandens poveikį) pagerina širdies sveikatą ir psichologinę savijautą sveikiems jauniems vyrams. Nepaisant viso metodo aplink tvyrančio šurmulio, rezultatai neparodė jokių realių privalumų. Kraujo spaudimas, širdies ritmo kintamumas, arterijų standumas, streso lygis, nuotaika ar gyvybingumas nepasikeitė lyginant su kontrolinės grupės, kuri nieko nekeitė, rezultatais. Net šalto streso testas, kuris turėjo parodyti pokyčius, jei metodas būtų veiksmingas, neatskleidė jokio skirtumo dalyvių skausmo pojūčiuose. Visgi verta pažymėti, kad tai buvo gana trumpalaikis tyrimas, tad rezultatus reikėtų vertinti atsargiai.

Taigi, šalto vandens procedūros neatrodo esą kažkuo revoliucingos sveikatai. Kai kurie tyrimai rodo, kad jos gali sumažinti raumenų skausmą po intensyvių treniruočių, galbūt taip padarydamos treniruotes malonesnes ilguoju laikotarpiu, tačiau tuo pačiu – jei jūsų tikslas yra raumenų masės didinimas, dažnos šaltos vonios po treniruočių gali tam pakenkti.

Be to, lindimas į ledinį vandenį sukelia nemalonius pojūčius, kurie neatrodo verti, ypač jei pats šaltis jums nemalonus. Kita vertus, jei mėgstate šalto vandens pojūtį ir tai jums padeda psichologiškai persikrauti – pirmyn. Tik būtinai tai darykite kuo vėliau po jėgos treniruočių!

Galų gale, fizinis aktyvumas, reguliarus miego režimas ir subalansuota, daugiausia natūraliais produktais paremta mityba vis dar išlieka svarbiausiais žingsniais sveikatos link.

ŠALTINIS

Stronger by science

Post a Comment

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
About

Tai 50-55 min. trukmės treniruotės pravedimas Jūsų atstovaujamai įmonei, organizacijai ar didelėms žmonių grupėms Jūsų pasirinktoje vietoje. Mūsų vedamos treniruotės BODY&MIND, CARDIO, CORE, STRENGTH, FUNCTIONAL, COMBAT, DANCE. Yra galimybė treniruotes vesti rusų, lenkų, anglų kalbomis.

BŪK PIRMAS - GAUK STILL FIT NAUJIENAS, NUOLAIDAS TRENIRUOTĖMS IR SPORTO PROGRAMOMS, SEK NAUJAUSIĄ INFORMACIJĄ APIE SVEIKĄ GYVENSENĄ IR TRENIRUOČIŲ TENDENCIJAS!